Jak oszczędzać wodę

efekt nie oszczędzania wody

Woda to jeden z najcenniejszych surowców na naszej planecie. Prawdopodobnie wie o tym każdy z Nas. Pomimo tego, że ponad 71% powierzchni ziemi znajduje się pod wodą, to tylko ok. 3-4% tej wody to woda słodka, która człowiekowi i zwierzętom jest niezbędna do życia. Na świecie istnieje wiele państw, które muszą na co dzień mierzyć się z ograniczonymi zasobami wody słodkiej. Oglądaliście film Mad Max? Myślicie, że woda na naszej planecie będzie zawsze dostępna? Wyobraźcie sobie, że nagle nie macie dostępu do wody pitnej, a przecież bez tego nie ma szans na przetrwanie. Nie wiem, czy jesteście tego świadomi, ale Polska ma najmniejsze zasoby wody w Unii Europejskiej. Niestety, ale nasz Kraj, za kilkadziesiąt lat może stać się pustynią. Wody Polskie przygotowały nawet spot reklamowy, na ten temat. No dobrze ale co możemy zrobić, żeby ograniczyć marnowanie wody?

Sposoby na oszczędzanie wody

Zastanówmy się jak marnujemy wodę a poznamy kilka sposobów na jej oszczędzanie. Po pierwsze, jeżeli pijesz wodę z kranu, nie czekaj aż z kranu zacznie płynąć zimna woda. Lepszym rozwiązaniem będzie napełnienie wodą, naczynia i wstawienie go do lodówki. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet pół galona wody. Kolejnym nawykiem, z którym powinniśmy walczyć jest mycie zębów, lub golenie się przy odkręconym kranie. Pewnie każdy z nas słyszał, że nie powinniśmy tak robić, ale czy każdy stosuje się do tej zasady? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Nie polewajmy roślin wodą zdatną do picia. Rośliny możemy podlać np. wodą wykorzystaną wcześniej do mycia naczyń. Nie powinniśmy także prać tylko kilku rzeczy, pierzmy raczej wtedy, kiedy uzbieram nam się ich dość sporo, wtedy ograniczymy nie tylko zużycie wody ale także prądu. Powinniśmy się także zastanowić nad tym, czy w naszym domu nie ma przedmiotów, które warto wymienić, żeby ograniczyć zużycie wody. Jakie to rzeczy? Przykładowo, cieknący kran, przestarzała toaleta, która w porównaniu z nowszymi modelami może zużywać do 40% więcej wody.

cieknąca woda z kranu

Gromadzenie wody deszczowej w zbiornikach na deszczówkę

W spocie wydanym przez Wody Polskie wspomniano także o tym, że należy uczyć się magazynować wodę i zbierać deszczówkę na własne potrzeby. Idealnie do tego nadają się zbiorniki na deszczówkę. Kupienie takiego pojemnika na wodę to rzeczywiście dość duża oszczędność, jeżeli podlewamy ogród. Wodę deszczową gromadzoną w pojemnikach, możemy także zużyć w inny sposób. Przykładowo wykorzystując filtr do wody na całym dom, możemy używać takiej wody do spłukiwania toalety a nawet prania. Nie dość, że jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne to wpłynie także pozytywnie na żywotność sprzętów, które będą korzystać z takiej wody. Woda deszczowa jest wodą miękką i ogranicza osadzanie się kamienia. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników na deszczówkę, niektóre z nich mogą stanowić także całkiem atrakcyjną dekorację ogrodu imitując na przykład drewnianą beczkę. Beczki na deszczówkę nie są drogie, ich ceny zależą w dużej mierze od pojemności i materiału z którego zostały wykonane. Jeżeli jednak, chcemy dodatkowo zaoszczędzić to niektóre miasta w Polsce dopłacają do zakupu zbiorników na deszczówkę. Przed zakupem pojemnika na wodę deszczową warto więc sprawdzić, czy mamy możliwość skorzystania z takiego dofinansowania.

Podlewanie roślin deszczówką

Korzystanie z wody szarej

Woda szara, to woda, która została zebrana z brodzika, wanny, czy umywalki i została przepuszczona przez odpowiednie filtry. Oczyszczoną przez filtry wodę, można gromadzić w zbiornikach i ponownie wykorzystać ją do spłukiwania w toalecie, mycia samochodu, podlewania i innych, czynności, gdzie nie potrzebujemy wody pitnej. Niestety tego sposób z pewnością nie mogą wykorzystać wszyscy, ponieważ wymagałoby to ingerencji w instalację wodną w domu, lub mieszkaniu.

Chcesz oszczędzać wodę latem podczas podlewania ogrodu? Pora podlewania ma znaczenie!

Gromadzona w pojemnikach woda deszczowa powinna być także mądrze rozdysponowana.Ogród należy podlewać najlepiej wcześnie rano lub wieczorem najlepiej przed godziną 10 lub po godzinie 18. Podlewanie ogrodu pomiędzy godzinami 10:00-18:00 to marnotrawstwo wody, woda zwyczajnie wyparuje.

Kilka rad na temat oszczędzania wody – podsumowanie

Woda to związek niezbędny do rozwoju życia na naszej planecie, potrzebują jej wszyscy jej mieszkańcy, dlatego warto zadbać o wykorzystywanie jej w sposób oszczędny. Nie traktujmy wody jak coś co zawsze będzie ogólnodostępne, już teraz w niektórych krajach ludzie walczą między sobą o ten surowiec. Prognozy dla naszego Kraju niestety także nie napawają optymizmem, dlatego uczmy oszczędzać się wodę. Kilka porad, o których wspominałem w tekście przypominam poniżej:

  1. Zakręcaj kran.
  2. Wykonaj przegląd swojej instalacji wodnej.
  3. Masz starą toaletę/baterię do wody? Wymień ją.
  4. Wykorzystaj wodę deszczową, gromadź ją w zbiornikach na deszczówkę.
  5. Budujesz dom? Pomyśl o możliwości wykorzystania wody szarej.
  6. Ogród podlewaj rano, lub wieczorem.

Jeżeli każdy z nas wziąłby sobie do serca kilka z tych rad i zaczął z nich korzystać, zaraził oszczędnością wody swoich znajomych to w ten sposób moglibyśmy zadbać o przyszłość przyszłych pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *