Zbiorniki na deszczówkę – wszystko co musisz wiedzieć

Zbiornik na deszczówkę

Darmowe podlewanie dzięki zbiornikom na deszczówkę

Ostatnie lato nie było dla nas zbyt łaskawe, mała ilość opadów doprowadziła do tego, że w niektórych gminach wprowadzono zakaz podlewania trawników. Jeżeli dbamy o nasze trawniki i chcemy cieszyć nimi oko przez długi czas to niezbyt przyjemnie, patrzy się na to, jak spalają się w ostrym słońcu. Co zrobić w takim przypadku? Rozwiązaniem może być woda deszczowa, którą można gromadzić w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Zbiorniki na deszczówkę doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie, nie dość, że podlewanie wodą deszczową jest ekologiczne to także ekonomiczne, ponieważ woda deszczowa nie jest opodatkowana i nie musimy za nią płacić.

Czym są zbiorniki na deszczówkę

Zbiorniki na deszczówkę to pojemniki do gromadzenia wody opadowej spływającej do zbiornika rynnami, którą następnie można wykorzystać do podlewania ogrodu, lub w gospodarstwie domowym. Pojemniki na wodę deszczową mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub betonu. Betonowe zbiorniki na wodę deszczową są tańsze od tych wykonanych z tworzyw sztucznych, jednak jedynie na pierwszy rzut oka, ponieważ analizując inne aspekty jak np. trwałość zbiornika, gwarancję, cenę transportu, czy po prostu porównując właściwości tych dwóch rodzajów zbiorników, szybko okaże się, że lepszym wyborem będą zbiorniki na deszczówkę z tworzywa sztucznego. Właściwości pojemników, które należy wziąć pod uwagę to m.in. ich przepuszczalność, czy za+chodzi reakcja z wodą, waga zbiornika.

Betonowe zbiorniki na deszczówkę – najważniejsze cechy

Zbiorniki betonowe na wodę opadową wykonane są najczęściej ze zbrojonego betonu o klasie B-20, występują także zbiorniki, do których wykonania wykorzystano beton B-30, jednak są one znacznie droższe. Znaczenie w przypadku betonowych zbiorników ma także to, czy do betonu zostały dodane chemikalia, które uszczelniają beton. Takie pojemniki posiadają także krótką gwarancję w porównaniu do zbiorników wykonanych z tworzywa sztucznego.

Zbiorniki na wodę opadową z tworzywa sztucznego

W porównaniu ze zbiornikami betonowymi, wadą pojemników z tworzywa sztucznego jest ich cena, ponieważ są droższe, jednak jest to inwestycja na długie lata, sami producenci takich zbiorników udzielają gwarancji na 25 lat. Oczywiście polietylen, z którego najczęściej wykonywane są zbiorniki na deszczówkę, nie rozłoży się w tym czasie, ponieważ jego rozkład może trwać nawet setki lat, dlatego taki zbiornik może być użytkowany latami, nie tylko przez nas, ale być może także przez nasze wnuki. Pojemniki z tworzywa sztucznego są bardzo wytrzymałe, co potwierdzają certyfikaty uzyskane przez producentów.
Podział zbiorników na wodę z tworzyw sztucznych

Oprócz podziału zbiorników ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, istnieje także podział na zbiorniki podziemne i naziemne. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi zbiornikami, jest kwestia montażu i umieszczenia pojemnika. Naziemny zbiornik na deszczówkę można zamontować w dowolnym miejscu i nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych zezwoleń ani przepisów, które mogą regulować jego umiejscowienie. W przypadku podziemnego zbiornika na deszczówkę należy przestrzegać tych samych przepisów co w przypadku instalacji oczyszczalni ścieków. Podziemny zbiornik powinien być zakopany w odpowiedniej odległości od budynków i granicy działki.

Pojemnik na wodę deszczową jako dekoracja do ogrodu

Jak już wspominaliśmy, zbiorniki mogą przybierać różne ciekawe formy, które będą stanowiły piękną, unikalną ozdobę ogrodu. Dekoracyjne zbiorniki na deszczówkę to przede wszystkim funkcjonalne pojemniki do przechowywania wody, ale można je znaleźć także w formie dużych donic, w których można posadzić kwiaty. Poniżej prezentujemy kilka ze znalezionych modeli ozdobnych zbiorników na deszczówkę, które mogą się podobać.

Zbiorniki z tworzyw sztucznych – również do wody pitnej

Niektóre z dostępnych na rynku zbiorników posiadają także specjalne certyfikaty i atesty PZH potwierdzające możliwość bezpiecznego magazynowania w nich cieczy spożywczych np. wody pitnej. Zbiorniki do magazynowania wody są także bardzo odporne i mogą być użytkowane przez wiele lat. Producenci często udzielają na nie aż 15-letniej gwarancji.

Zbiorniki na deszczówkę – Ceny

Ceny zbiorników na deszczówkę są uzależnione od materiału, z którego zostały wykonane, kształtu, ale przede wszystkim ich rozmiarów. Ceny zbiorników na deszczówkę zaczynają się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Można przyjąć, że najtańszy zbiornik na deszczówkę dobrej jakości kupimy już za ok. 200 zł, górną granicę niestety trudno określić, ale przyjmijmy, że będzie to ok. 50000 zł. Dla domów jednorodzinnych zbiornik za kilkaset złotych może okazać się wystarczający, szczególnie jeżeli nie ma się zbyt dużego ogrodu i wody, używa się tylko do podlewania kilku roślin i trawnika. Jeżeli wodę deszczową, chcemy także wykorzystywać np. do spłukiwania toalety, czy prania to warto zainwestować w większy zbiornik. Dowiedz się jak jeszcze można wykorzystać wodę deszczową ze zbiorników na deszczówkę. Dzięki temu, że pojemniki do magazynowania wody są niezwykle trwałe, inwestycja na pewno się opłaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *